
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 20 |
| Status | Available. Released 2026, March 20 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 216 g (7.62 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1125 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, ColorOS 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired, 33W PPS, 13.5W PD, 37% in 30 min 5W reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Prism Violet, Prism White, Icy Blue |
| Models | CPH2869 |
| Price | About 170 EUR |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 0.89 W/kg (body) |
Frequently Asked Questions
The Oppo K14 runs on Android 15, ColorOS 15.
Oppo K14 has a thickness of 216g, 8.6mm thickness.
Oppo K14 features a 7000 mAh.
Oppo K14 Supports Up To 45W charging.
Oppo K14 is powered by the Dimensity 6300.
Oppo K14 comes equipped with 6/8 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Released 2026, March 20
The display resolution of Oppo K14 is 720x1570 pixels.
The display of Oppo K14 comes with a size of 6.75".
The main camera of Oppo K14 is 50 MP.
The Oppo K14 supports video recording up to 1080p.














