
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~467 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 105.9 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Features | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired, 44W UFCS, 33W PPS, 13.5W PD Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Gold |
| Models | PMH110 |
Frequently Asked Questions
The Oppo K14 Turbo runs on Android 16, ColorOS 16.
Oppo K14 Turbo has a thickness of 197 g.
Oppo K14 Turbo features a 7500 mAh.
Oppo K14 Turbo Supports Up To 80W charging.
Oppo K14 Turbo is powered by the Dimensity 8500.
Oppo K14 Turbo comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Oppo K14 Turbo is 1280x2800 pixels.
The display of Oppo K14 Turbo comes with a size of 6.59".
The main camera of Oppo K14 Turbo is 50 MP.
The Oppo K14 Turbo supports video recording up to 2160p.
















