
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 8.3 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~454 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 |
| Type | AMOLED, 1B colors, 165Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Features | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 100W wired, 44W UFCS, 33W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray, Silver, Pink |
| Models | PMG110 |
Frequently Asked Questions
The Oppo K14 Turbo Pro runs on Android 16, ColorOS 16.
Oppo K14 Turbo Pro has a thickness of 213 g.
Oppo K14 Turbo Pro features a 8000 mAh.
Oppo K14 Turbo Pro Supports Up To 100W charging.
Oppo K14 Turbo Pro is powered by the Dimensity 9500s.
Oppo K14 Turbo Pro comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Oppo K14 Turbo Pro is 1280x2800 pixels.
The display of Oppo K14 Turbo Pro comes with a size of 6.78".
The main camera of Oppo K14 Turbo Pro is 50 MP.
The Oppo K14 Turbo Pro supports video recording up to 2160p.

















