
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 01 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 03 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Crystal Shield Glass), aluminum frame |
| Dimensions | 158.3 x 75.1 x 8.3 mm (6.23 x 2.96 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Built-in cooling fan IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) RGB LED lights (on the back) |
| Weight | 200/202/203 g (7.05 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Crystal Shield Glass |
| Resolution | 1256 x 2760 pixels (~460 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 105.6 cm2 (~88.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 600 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Super (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 116˚ (ultrawide) |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama |
| Single | 16 MP, f/2.4, 23mm (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired, 44W/80W UFCS, 55W PPS, 13.5W PD Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray, Silver, Pink, Black/Gold |
| Models | PMH110 |
| Price | About 400 EUR |
Frequently Asked Questions
The Oppo K15 Pro runs on Android 16, ColorOS 16.
Oppo K15 Pro has a thickness of 200/202/203g, 8.3mm thickness.
Oppo K15 Pro features a 7500 mAh.
Oppo K15 Pro Supports Up To 80W charging.
Oppo K15 Pro is powered by the Dimensity 8500 Super.
Oppo K15 Pro comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Exp. release 2026, April 03
The display resolution of Oppo K15 Pro is 1256x2760 pixels.
The display of Oppo K15 Pro comes with a size of 6.59".
The main camera of Oppo K15 Pro is 50 MP.
The Oppo K15 Pro supports video recording up to 2160p.

















