
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Display Details | |
| Protection | Reinforced glass |
| Resolution | 1272 x 2772 pixels, 19.5:9 ratio (~450 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.4 cm2 |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500s (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 MC12 |
| OS | Android 16, ColorOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 200 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0, 16mm, 116˚ (ultrawide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, HDR |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 18mm, 100˚ (ultrawide), AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired, 13.5W PD, 44W UFCS, 55W PPS 50W wireless Reverse wired Bypass charging |
| Type | 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Blue, White |
Frequently Asked Questions
The Oppo Reno16 Pro (China) runs on Android 16, ColorOS 16.
Oppo Reno16 Pro (China) features a 7000 mAh.
Oppo Reno16 Pro (China) Supports Up To 80W50W charging.
Oppo Reno16 Pro (China) is powered by the Dimensity 9500s.
Oppo Reno16 Pro (China) comes equipped with 12/16 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Oppo Reno16 Pro (China) is 1272x2772 pixels.
The display of Oppo Reno16 Pro (China) comes with a size of 6.78".
The main camera of Oppo Reno16 Pro (China) is 50 MP.
The Oppo Reno16 Pro (China) supports video recording up to 2160p.















