
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - cellular model only |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - cellular model only |
| Speed | No |
| Technology | HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 17 |
| Status | Available. Released 2026, March 20 |
| Body Specifications | |
| Build | Sapphire crystal front, titanium alloy frame, plastic back |
| Dimensions | 47.4 x 47.4 x 11 mm (1.87 x 1.87 x 0.43 in) |
| SIM | eSIM (market/region dependent) - cellular model only IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Waterproof (5ATM) MIL-STD-810H compliant Compatible with standard 22mm straps ECG certified |
| Weight | 43 g (1.52 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Sapphire crystal glass |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~310 ppi density) |
| Size | 1.5 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1500 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon W5 Gen 1 (4 nm) |
| OS | ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, barometer, compass, heart rate, SpO2, thermometer (skin temperature) |
| Power & Battery | |
| Charging | 7.5W wired, 100% in 75 min |
| Type | Li-Ion 646 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Titanium |
| Models | OWW261 |
| Price | About 330 EUR |
Frequently Asked Questions
The Oppo Watch X3 runs on ColorOS Watch 7.0 + Wear OS 5.0.
Oppo Watch X3 has a thickness of 43g, 11mm thickness.
Oppo Watch X3 features a 646 mAh.
Oppo Watch X3 Supports Up To 8W charging.
Oppo Watch X3 is powered by the Snapdragon W5 Gen 1.
Oppo Watch X3 comes equipped with 2 GB.
32GB storage, no card slot
Released 2026, March 20
The display resolution of Oppo Watch X3 is 466x466 pixels.
The display of Oppo Watch X3 comes with a size of 1.5".
















