
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May 26 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.4 x 78.2 x 8.8 mm (6.55 x 3.08 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Panda-1681 glass |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.81 inches, 113.4 cm2 (~87.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 144Hz, 1200 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.93", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired, PPS, PD, QC 15W reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Starlight Red, Starlight Black, Aurora Green |
| Models | RMX5268 |
| Price | About 270 EUR |
| Custom Our Tests | |
| Battery | Active use score 22:43h |
| Performance | AnTuTu: 438780 (v10), 649327 (v11) GeekBench: 2016 (v6) 3DMark: 385 (Wild Life Extreme) |
Frequently Asked Questions
The Realme 16T runs on Android 16, Realme UI 7.0.
Realme 16T has a thickness of 224g, 8.8mm thickness.
Realme 16T features a 8000 mAh.
Realme 16T Supports Up To 45W charging.
Realme 16T is powered by the Dimensity 6300.
Realme 16T comes equipped with 6/8 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, May 26
The display resolution of Realme 16T is 720x1570 pixels.
The display of Realme 16T comes with a size of 6.81".
The main camera of Realme 16T is 50 MP.
The Realme 16T supports video recording up to 1080p.
















