
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 30 |
| Status | Available. Released 2026, May 07 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.5 x 78.2 x 8.4 mm (6.56 x 3.08 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 2m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Panda MN228 or Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 720p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired, PD, QC Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Dawn Purple, Dusk Gray |
| Models | RMX5377 |
| Price | About 110 EUR |
Frequently Asked Questions
The Realme C100i runs on Android 16.
Realme C100i has a thickness of 208g, 8.4mm thickness.
Realme C100i features a 7000 mAh.
Realme C100i Supports Up To 15W charging.
Realme C100i is powered by the Unisoc T7250.
Realme C100i comes equipped with 4/6 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Released 2026, May 07
The display resolution of Realme C100i is 720x1570 pixels.
The display of Realme C100i comes with a size of 6.8".
The main camera of Realme C100i is 8 MP.
The Realme C100i supports video recording up to 1080p.

















