
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Display Details | |
| Protection | Mohs level 5 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~263 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| Power & Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | White |
| Models | RMX5366 |
| Custom EU LABEL | |
| Battery | 90:46h endurance, 1600 cycles |
| Energy | Class A |
| Free Fall | Class B (240 falls) |
| Repairability | Class C |
Frequently Asked Questions
The Realme C100x runs on Android 16.
Realme C100x features a 7500 mAh.
Realme C100x comes equipped with 4 GB.
128GB/256GB storage, Unspecified
Not announced yet
The display resolution of Realme C100x is 720x1640 pixels.
The display of Realme C100x comes with a size of 6.8".
The main camera of Realme C100x is 50 MP.
The Realme C100x supports video recording up to 1080p.

















