
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 06 |
| Status | Available. Released 2026, March 07 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm (6.55 x 3.07 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 212 g (7.48 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 113.0 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 144Hz, 900 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, Realme UI 7.0 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Blooming Purple, Sprouting Green |
| Price | About 130 EUR |
Frequently Asked Questions
The Realme C83 runs on Android 16, Realme UI 7.0.
Realme C83 has a thickness of 212g, 8.4mm thickness.
Realme C83 features a 7000 mAh.
Realme C83 Supports Up To 15W charging.
Realme C83 is powered by the Dimensity 6300.
Realme C83 comes equipped with 4/6 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Released 2026, March 07
The display resolution of Realme C83 is 720x1570 pixels.
The display of Realme C83 comes with a size of 6.8".
The main camera of Realme C83 is 13 MP.
The Realme C83 supports video recording up to 1080p.















