
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 22 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 05 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 45.6 x 45.6 x 13.5 mm (1.80 x 1.80 x 0.53 in) |
| SIM | No Waterproof (5ATM) |
| Weight | 49.6 g (1.76 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 466 x 466 pixels (~302 ppi density) |
| Size | 1.43 inches |
| Type | AMOLED, 600 nits (typ), 1500 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | Proprietary OS |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, compass |
| Power & Battery | |
| Type | 460 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Rock Grey, Sand White |
| Price | About 70 EUR |
Frequently Asked Questions
The Realme Watch S5 runs on Proprietary OS.
Realme Watch S5 has a thickness of 49.6g, 13.5mm thickness.
Realme Watch S5 features a 460 mAh.
No card slot
Exp. release 2026, June 05
The display resolution of Realme Watch S5 is 466x466 pixels.
The display of Realme Watch S5 comes with a size of 1.43".
















