
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 25 |
| Status | Available. Released 2026, April 9 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame, glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Dimensions | 161.5 x 76.8 x 6.9 mm (6.36 x 3.02 x 0.27 in) |
| SIM | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+, Mohs level 5 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~385 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED+, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-720 & 4x2.6 GHz Cortex-720 & 3x1.95 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Exynos 1680 (4 nm) |
| GPU | Xclipse 550 |
| OS | Android 16, up to 6 major Android upgrades, One UI 8.5 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Best Face, LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 12 MP, f/2.2, (wide), 1/3.2", 1.12µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, 10-bit HDR |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired |
| Type | 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Navy, Gray, Icyblue, Lilac |
| Models | SM-A576B, SM-A576B/DS, SM-A576Q, SM-A576U1, SM-A576W, SM-A576Z, SM-A5760 |
| Price | C$ 699.99 / £ 529.00 / € 414.00 / ₹ 56,999 |
| SAR | 0.85 W/kg (head) 1.20 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.70 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
| Custom Our Tests | |
| Battery | Active use score 13:59h |
| Dispaly | 1309 nits max brightness (measured) |
| Loudspeaker | -26.3 LUFS (Good) |
| Performance | AnTuTu: 1001995 (v10), 1363464 (v11) GeekBench: 4411 (v6) 3DMark: 1742 (Wild Life Extreme) |
| Custom EU LABEL | |
| Battery | 52:00h endurance, 1200 cycles |
| Energy | Class A |
| Free Fall | Class A (270 falls) |
| Repairability | Class C |
Frequently Asked Questions
The Samsung Galaxy A57 runs on Android 16, up to 6 major upgrades.
Samsung Galaxy A57 has a thickness of 179g, 6.9mm thickness.
Samsung Galaxy A57 features a 5000 mAh.
Samsung Galaxy A57 Supports Up To 45W charging.
Samsung Galaxy A57 is powered by the Exynos 1680.
Samsung Galaxy A57 comes equipped with 8/12 GB.
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Released 2026, April 9
The display resolution of Samsung Galaxy A57 is 1080x2340 pixels.
The display of Samsung Galaxy A57 comes with a size of 6.7".
The main camera of Samsung Galaxy A57 is 50 MP.
The Samsung Galaxy A57 supports video recording up to 2160p.
















