
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 10 |
| Status | Available. Released 2026, March 10 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.8 mm (6.39 x 3.03 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Display Details | |
| Resolution | 1208 x 2644 pixels, 19.5:9 ratio (~429 ppi density) HDR image support |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 144Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, up to 3 major Android upgrades, HIOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | Unspecified |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), AF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 50 MP, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | Yes |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Yes |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired |
| Type | 6500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Moonshadow Black, Cypress Green, Nebula Titanium, Misty Purple |
| Models | CN7c |
Frequently Asked Questions
The Tecno Camon 50 Pro runs on Android 16, up to 3 major upgrades, HIOS 16.
Tecno Camon 50 Pro has a thickness of 7.8mm thickness.
Tecno Camon 50 Pro features a 6500 mAh.
Tecno Camon 50 Pro Supports Up To 45W charging.
Tecno Camon 50 Pro is powered by the Dimensity 7400 Ultimate.
Tecno Camon 50 Pro comes equipped with 8/12 GB.
256GB/512GB storage, Unspecified
Released 2026, March 10
The display resolution of Tecno Camon 50 Pro is 1208x2644 pixels.
The display of Tecno Camon 50 Pro comes with a size of 6.78".
The main camera of Tecno Camon 50 Pro is 50 MP.
The Tecno Camon 50 Pro supports video recording up to 2160p.







