
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 20 |
| Status | Available. Released 2026, April 24 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 167.9 x 79.3 x 8.2 mm (6.61 x 3.12 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 112.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6400 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 16, HIOS 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, (wide), AF |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted); unspecified sensors |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired |
| Type | 6500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Midnight Blue, Ripple Green |
| Price | ₹ 15,999 |
Frequently Asked Questions
The Tecno Pop X runs on Android 16, HIOS 16.
Tecno Pop X has a thickness of 210g, 8.2mm thickness.
Tecno Pop X features a 6500 mAh.
Tecno Pop X Supports Up To 45W charging.
Tecno Pop X is powered by the Dimensity 6400.
Tecno Pop X comes equipped with 4/6 GB.
128GB storage, microSDXC
Released 2026, April 24
The display resolution of Tecno Pop X is 720x1576 pixels.
The display of Tecno Pop X comes with a size of 6.78".
The main camera of Tecno Pop X is 13 MP.
The Tecno Pop X supports video recording up to 1440p.







