
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 04 |
| Status | Available. Released 2026, March 06 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 167.7 x 77.8 x 8.1 mm (6.60 x 3.06 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.2m |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, HIOS 15 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Dual-LED |
| Single | 13 MP, f/1.9, (wide) |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Power & Battery | |
| Charging | 15W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Flare White, Chilly Green |
| Price | ₹ 9,299 |
Frequently Asked Questions
The Tecno Pop X 4G runs on Android 15, HIOS 15.
Tecno Pop X 4G has a thickness of 8.1mm thickness.
Tecno Pop X 4G features a 5000 mAh.
Tecno Pop X 4G Supports Up To 15W charging.
Tecno Pop X 4G is powered by the Unisoc T7250.
Tecno Pop X 4G comes equipped with 4 GB.
64GB storage, microSDXC
Released 2026, March 06
The display resolution of Tecno Pop X 4G is 720x1600 pixels.
The display of Tecno Pop X 4G comes with a size of 6.74".
The main camera of Tecno Pop X 4G is 13 MP.
The Tecno Pop X 4G supports video recording up to 1440p.








