
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May |
| Status | Available. Released 2026, May |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 142 x 62 x 16.5 mm (5.59 x 2.44 x 0.65 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant Drop resistant up to 2m Flashlight |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~27.6% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD |
| Operating System & Chipset | |
| Chipset | MT6739 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 0.3 MP |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 2.1 |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | No MP3/MP4 player |
| Power & Battery | |
| Charging | 5W wired |
| Type | 2500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black |
| Price | About 90 EUR |
Frequently Asked Questions
The Ulefone Armor Mini 5 runs on Android 11.
Ulefone Armor Mini 5 has a thickness of 170g, 16.5mm thickness.
Ulefone Armor Mini 5 features a 2500 mAh.
Ulefone Armor Mini 5 Supports Up To 5W charging.
Ulefone Armor Mini 5 is powered by the MT6739.
Ulefone Armor Mini 5 comes equipped with 1 GB.
8GB storage, microSDHC
Released 2026, May
The display resolution of Ulefone Armor Mini 5 is 240x320 pixels.
The display of Ulefone Armor Mini 5 comes with a size of 2.8".
The main camera of Ulefone Armor Mini 5 is 0.3 MP.
The Ulefone Armor Mini 5 supports video recording up to 480p.















