
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 01 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 135.6 x 70.2 x 11.1 mm (5.34 x 2.76 x 0.44 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 161.6 g (5.71 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 400 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| Chipset | Unisoc T7100 |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| OS | Android 16 (Go edition) |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 0.3 MP |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 5W wired |
| Type | Li-Po 3000 mAh, removable |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Price | About 60 EUR |
Frequently Asked Questions
The Ulefone Note 22 runs on Android 16.
Ulefone Note 22 has a thickness of 161.6g, 11.1mm thickness.
Ulefone Note 22 features a 3000 mAh.
Ulefone Note 22 Supports Up To 5W charging.
Ulefone Note 22 is powered by the Unisoc T7100.
Ulefone Note 22 comes equipped with 3 GB.
32GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, June 01
The display resolution of Ulefone Note 22 is 480x854 pixels.
The display of Ulefone Note 22 comes with a size of 5.0".
The main camera of Ulefone Note 22 is 2 MP.
The Ulefone Note 22 supports video recording up to 720p.
















