
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, June 01 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 277.8 x 191.5 x 7.5 mm (10.94 x 7.54 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 610 g (1.34 lb) |
| Display Details | |
| Protection | Mohs level 4 |
| Resolution | 2400 x 1600 pixels, 3:2 ratio (~236 ppi density) |
| Size | 12.2 inches, 443.2 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP2 |
| OS | Android 16 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers), 103 dB |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 9000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray |
| Custom EU LABEL | |
| Battery | 91:09h endurance, 1000 cycles |
| Energy | Class F |
| Free Fall | Class C (108 falls) |
| Repairability | Class B |
Frequently Asked Questions
The Ulefone Tab A12 Pro runs on Android 16.
Ulefone Tab A12 Pro has a thickness of 610g, 7.5mm thickness.
Ulefone Tab A12 Pro features a 9000 mAh.
Ulefone Tab A12 Pro Supports Up To 18W charging.
Ulefone Tab A12 Pro is powered by the Unisoc T7300.
Ulefone Tab A12 Pro comes equipped with 8 GB.
128GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, June 01
The display resolution of Ulefone Tab A12 Pro is 2400x1600 pixels.
The display of Ulefone Tab A12 Pro comes with a size of 12.2".
The main camera of Ulefone Tab A12 Pro is 13 MP.
The Ulefone Tab A12 Pro supports video recording up to 1440p.
















