
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 157.5 x 74.3 x 7.9 mm (6.20 x 2.93 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1260 x 2750 pixels, 19.5:9 ratio (~459 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 106.1 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR, 120Hz, 1800 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7500 (4 nm) |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR, color spectrum sensor |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 4K, 1080p |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 90W wired, PD Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray, White, Green |
| Models | V2572A |
Frequently Asked Questions
The vivo S60 Vitality runs on Android 16, OriginOS 6.
vivo S60 Vitality has a thickness of 199g, 7.9mm thickness.
vivo S60 Vitality features a 7200 mAh.
vivo S60 Vitality Supports Up To 90W charging.
vivo S60 Vitality is powered by the Dimensity 7500.
vivo S60 Vitality comes equipped with 8/12 GB.
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of vivo S60 Vitality is 1260x2750 pixels.
The display of vivo S60 Vitality comes with a size of 6.59".
The main camera of vivo S60 Vitality is 50 MP.
The vivo S60 Vitality supports video recording up to 2160p.

















