
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 66 LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 29 |
| Status | Available. Released 2026, May 29 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 720 x 1570 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 111.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1250 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/2.0, (wide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Front Camera Specs | |
| Single | 32 MP, f/2.45, (wide) |
| Video | Yes |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 44W wired Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gold, Black |
| Models | V2545 |
| Price | About 290 EUR |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
Frequently Asked Questions
The vivo T5 runs on Android 16, OriginOS 6.
vivo T5 has a thickness of 219g, 8.4mm thickness.
vivo T5 features a 7200 mAh.
vivo T5 Supports Up To 44W charging.
vivo T5 is powered by the Snapdragon 6s 4G Gen 2.
vivo T5 comes equipped with 8 GB.
256GB storage, no card slot
Released 2026, May 29
The display resolution of vivo T5 is 720x1570 pixels.
The display of vivo T5 comes with a size of 6.75".
The main camera of vivo T5 is 50 MP.
The vivo T5 supports video recording up to 2160p.
















