
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 17 |
| Status | Available. Released 2026, March 24 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 166.6 x 78.4 x 8.4 mm (6.56 x 3.09 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 219 g (7.72 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2344 pixels, 19.5:9 ratio (~382 ppi density) |
| Size | 6.76 inches, 112.1 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Turbo (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, (wide), 1/2.93", PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 44W wired, 50% in 43 min Reverse wired Bypass Charging |
| Type | Si/C Li-Ion 7200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Cyber Green, Star Silver |
| Models | V2545 |
| Price | About 180 EUR |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.01 W/kg (body) |
Frequently Asked Questions
The vivo T5x runs on Android 16, OriginOS 6.
vivo T5x has a thickness of 219g, 8.4mm thickness.
vivo T5x features a 7200 mAh.
vivo T5x Supports Up To 44W charging.
vivo T5x is powered by the Dimensity 7400 Turbo.
vivo T5x comes equipped with 6/8 GB.
128GB/256GB storage, no card slot
Released 2026, March 24
The display resolution of vivo T5x is 1080x2344 pixels.
The display of vivo T5x comes with a size of 6.76".
The main camera of vivo T5x is 50 MP.
The vivo T5x supports video recording up to 2160p.
















