
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66, 71 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - India 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - Taiwan |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA - India 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA - Taiwan |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 16 |
| Status | Available. Released 2026, April 29 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8.2 mm (5.94 x 2.83 x 0.32 in) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 190.2 g (6.70 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Mohs level 4 |
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density) |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, 5000 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Zeiss optics, Multi-focus LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 15mm, 115˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120fps; gyro-EIS, OIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 4K, 1080p |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 90W wired, PD, 100% in 55 min 40W wireless Reverse wireless Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Misty Purple (Lilac Purple), Radiant White, Cool Black (Noir Black), Green, Urban Olive |
| Models | V2537 |
| Price | € 999.00 / ₹ 79,999 |
| Custom Our Tests | |
| Loudspeaker | -25.4 LUFS (Very good) |
| Custom EU LABEL | |
| Battery | 58:40h endurance, 1200 cycles |
| Energy | Class B |
| Free Fall | Class C (90 falls) |
| Repairability | Class C |
Frequently Asked Questions
The vivo X300 FE runs on Android 16, up to 5 major upgrades.
vivo X300 FE has a thickness of 190.2g, 8.2mm thickness.
vivo X300 FE features a 6500 mAh.
vivo X300 FE Supports Up To 90W40W charging.
vivo X300 FE is powered by the Snapdragon 8 Gen 5.
vivo X300 FE comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Released 2026, April 29
The display resolution of vivo X300 FE is 1216x2640 pixels.
The display of vivo X300 FE comes with a size of 6.31".
The main camera of vivo X300 FE is 50 MP.
The vivo X300 FE supports video recording up to 4320p.















