
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, March 30 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, April 03 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8 mm (6.38 x 2.97 x 0.31 in) |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - International · Nano-SIM + Nano-SIM - China IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 217 g (7.65 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Reinforced Glass Ultra HDR image support |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| OS | Android 16, up to 5 major Android upgrades, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Color spectrum sensor, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import |
| Triple | 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, 4K@120fps HDR |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 90W wired 40W wireless Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7100 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Silver, Purple, Green |
| Models | V2548A |
| Price | About 630 EUR |
Frequently Asked Questions
The vivo X300s runs on Android 16, up to 5 major upgrades.
vivo X300s has a thickness of 217g, 8mm thickness.
vivo X300s features a 7100 mAh.
vivo X300s Supports Up To 90W40W charging.
vivo X300s is powered by the Dimensity 9500.
vivo X300s comes equipped with 12/16 GB.
256GB/512GB/1TB storage, no card slot
Exp. release 2026, April 03
The display resolution of vivo X300s is 1260x2800 pixels.
The display of vivo X300s comes with a size of 6.78".
The main camera of vivo X300s is 200 MP.
The vivo X300s supports video recording up to 2160p.

















