
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, April 27 |
| Status | Available. Released 2026, April 27 |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 163.9 x 76.5 x 8.2 mm (6.45 x 3.01 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 24 hours) |
| Weight | 221 g or 223 g (7.80 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) |
| Size | 6.83 inches, 112.6 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 4320 PWM |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) |
| GPU | Mali-G610 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| Video | 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 90W wired Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 10200 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Blue, Gold, Violet |
| Models | V2561A |
| Price | About 250 EUR |
Frequently Asked Questions
The vivo Y600 Pro runs on Android 16, OriginOS 6.
vivo Y600 Pro has a thickness of 221g or 223g, 8.2mm thickness.
vivo Y600 Pro features a 10200 mAh.
vivo Y600 Pro Supports Up To 90W charging.
vivo Y600 Pro is powered by the Dimensity 7300e.
vivo Y600 Pro comes equipped with 8/12 GB.
128GB/256GB/512GB storage, no card slot
Released 2026, April 27
The display resolution of vivo Y600 Pro is 1260x2800 pixels.
The display of vivo Y600 Pro comes with a size of 6.83".
The main camera of vivo Y600 Pro is 50 MP.
The vivo Y600 Pro supports video recording up to 1080p.















