
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass-fiber reinforced plastic back |
| SIM | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 3m for 30 min) |
| Display Details | |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 1268 x 2756 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.59 inches, 106.4 cm2 |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.1 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | Leica lens, Color spectrum sensor, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/3.0, 115mm (periscope telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/3.44", 0.64µm |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, HDR10+ |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 67W wired, PD3.0 |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Blue, Black, Purple |
| Models | 2602DPT53G, 2602DPT53I |
| Price | About 750 EUR |
Frequently Asked Questions
The Xiaomi 17T runs on Android 16, HyperOS 3.
Xiaomi 17T features a 6500 mAh.
Xiaomi 17T Supports Up To 67W charging.
Xiaomi 17T is powered by the Dimensity 8500 Ultra.
Xiaomi 17T comes equipped with 12 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Not announced yet
The display resolution of Xiaomi 17T is 1268x2756 pixels.
The display of Xiaomi 17T comes with a size of 6.59".
The main camera of Xiaomi 17T is 50 MP.
The Xiaomi 17T supports video recording up to 2160p.
















