
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 21 |
| Status | Coming soon. Exp. release 2026, May |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 226.5 x 148 x 7.4 mm (8.92 x 5.83 x 0.29 in) |
| SIM | No Dust protected and splash resistant |
| Weight | 406 g (14.32 oz) |
| Display Details | |
| Resolution | 1280 x 2048 pixels (~268 ppi density) |
| Size | 9.7 inches, 294.5 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 500 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.9 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen 2 (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM UFS 2.2 |
| Primary Camera Specs | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera Specs | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Power & Battery | |
| Charging | 18W wired |
| Type | Li-Po 7600 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Gray, Blue |
Frequently Asked Questions
The Xiaomi Poco Pad C1 runs on Android 16, HyperOS 3.
Xiaomi Poco Pad C1 has a thickness of 406g, 7.4mm thickness.
Xiaomi Poco Pad C1 features a 7600 mAh.
Xiaomi Poco Pad C1 Supports Up To 18W charging.
Xiaomi Poco Pad C1 is powered by the Snapdragon 6s 4G Gen 2.
Xiaomi Poco Pad C1 comes equipped with 4/6 GB.
64GB/128GB storage, microSDXC
Exp. release 2026, May
The display resolution of Xiaomi Poco Pad C1 is 1280x2048 pixels.
The display of Xiaomi Poco Pad C1 comes with a size of 9.7".
The main camera of Xiaomi Poco Pad C1 is 8 MP.
The Xiaomi Poco Pad C1 supports video recording up to 1080p.

















