
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | Not announced yet |
| Status | Rumored. Exp. release 2026, April |
| Body Specifications | |
| Dimensions | 165.0 x 75.4 x 7.4 mm or 7.8 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Display Details | |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, 3200 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 710 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR, panorama |
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
| Power & Battery | |
| Charging | 45W wired 22.5W reverse wired |
| Type | Li-Ion 5800 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White |
Frequently Asked Questions
The Xiaomi Redmi Note 15 Special runs on Android 16, HyperOS 3.
Xiaomi Redmi Note 15 Special has a thickness of 7.4mm thickness.
Xiaomi Redmi Note 15 Special features a 5800 mAh.
Xiaomi Redmi Note 15 Special Supports Up To 45W charging.
Xiaomi Redmi Note 15 Special is powered by the Snapdragon 6 Gen 3.
Xiaomi Redmi Note 15 Special comes equipped with 8 GB.
128GB/256GB storage, microSDXC
Not announced yet
The display resolution of Xiaomi Redmi Note 15 Special is 1080x2392 pixels.
The display of Xiaomi Redmi Note 15 Special comes with a size of 6.77".
The main camera of Xiaomi Redmi Note 15 Special is 50 MP.
The Xiaomi Redmi Note 15 Special supports video recording up to 2160p.

















