
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | HSPA / LTE |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 28 |
| Status | Available. Released 2026, May 28 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, stainless steel frame, stainless steel/ceramic/forged carbon bezel |
| Dimensions | 46 x 46 x 11 mm (1.81 x 1.81 x 0.43 in) |
| SIM | eSIM (market/region dependent) Waterproof (5ATM) |
| Weight | 46 g (1.62 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Drop-proof glass |
| Resolution | 480 x 480 pixels (~459 ppi density) |
| Size | 1.48 inches |
| Type | AMOLED, 1500 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| OS | Xiaomi HyperOS 3 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | No |
| WLAN | No |
| Additional Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass, barometer, heart rate, SpO2 |
| Power & Battery | |
| Type | Li-Po 815 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Silver, Ceramic Blue, Jungle Green, Beige (eSIM) |
| Models | M2530W1, M2517W1 |
| Price | About 180 EUR |
Frequently Asked Questions
The Xiaomi Watch S5 runs on Xiaomi HyperOS 3.
Xiaomi Watch S5 has a thickness of 46g, 11mm thickness.
Xiaomi Watch S5 features a 815 mAh.
No card slot
Released 2026, May 28
The display resolution of Xiaomi Watch S5 is 480x480 pixels.
The display of Xiaomi Watch S5 comes with a size of 1.48".

















