
Full Specifications
| Network Support | |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch Information | |
| Announced | 2026, May 18 |
| Status | Available. Released 2026, May 18 |
| Body Specifications | |
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8.9 mm (6.45 x 3.01 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame IPX8 water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Display Details | |
| Protection | Unspecified |
| Resolution | 1216 x 2688 pixels (~431 ppi density) |
| Size | 6.85 inches, 113.7 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2592Hz PWM, 1800 nits (peak) |
| Operating System & Chipset | |
| CPU | Octa-core (2x4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-1-AD Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 (1.3GHz) |
| OS | Android 16, Redmagic OS 11.5 |
| RAM and Storage | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 Pro |
| Primary Camera Specs | |
| Dual | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 13mm (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm, AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera Specs | |
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display |
| Video | 1080p@30/60fps |
| Audio Features | |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Communication Options | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Additional Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Power & Battery | |
| Charging | 80W wired |
| Type | Si/C Li-Ion 8000 mAh |
| Miscellaneous Specs | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | About 700 EUR |
Frequently Asked Questions
The ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) runs on Android 16, Redmagic OS 11.5.
ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) has a thickness of 230g, 8.9mm thickness.
ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) features a 8000 mAh.
ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) Supports Up To 80W charging.
ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) is powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5.
ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) comes equipped with 12/16 GB.
256GB/512GB storage, no card slot
Released 2026, May 18
The display resolution of ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) is 1216x2688 pixels.
The display of ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) comes with a size of 6.85".
The main camera of ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) is 50 MP.
The ZTE nubia RedMagic 11S Pro (China) supports video recording up to 4320p.
















